Jdete na půjčky chytře a s rozmyslem

Velikost textu: A A A

Jdete na půjčky chytře a s rozmyslem

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

V důsledku pandemie se i domácnostem s velmi vyrovnaným rozpočtem stává, že se peněz jaksi nedostává. Pokud jste v podobné situaci i vy, pravděpodobně zvažujete půjčku. Abyste se nedostali ještě do větších problémů, máme tu pro vás pár tipů.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že není za co se stydět. Posledních několik měsíců bylo v některých oborech opravdu těžkých. Pokud tedy potřebujete půjčku, vždy si dobře rozmyslete, kam pro ni půjdete. Vždy je totiž lepší vybrat si státem licencovanou instituci, která vám nabídne férové podmínky.

1) Opravdu půjčku potřebujete?

Než si půjčíte peníze, zamyslete se, jestli je půjčka skutečně nezbytná. Jak to poznáte? Snadno, položte si pár základních otázek, nebudete věc, kterou si pořídíte, splácet delší dobu, než po jakou ji budete užívat? Je ta věc opravdu tak důležitá, že si ji nemůžete odepřít? V případě, že jste si jistí, pak jděte pro půjčku, pokud ne, pamatujte si, že splácet něco, co už dávno nemáte je zbytečně demotivující.

2) Mluvte pravdu

Lhát o příjmech nebo finančních závazcích se nikdy nevyplácí. Na vaši lež se přijde téměř okamžitě, až budete oficiálně dokládat příjem nebo až se vaše jméno objeví v některém z registrů dlužníků. Vaše šance získat půjčku podvod výrazně sníží.

Může nastat i případ, že vám podvod projde a půjčku dostanete, jenomže ji pravděpodobně nebudete schopni splácet. Na otázky věřitele proto odpovídejte po pravdě, jedině tak se ochráníte před nevýhodnou půjčkou.

3) Vyberte si licencovanou společnost

Než půjdete pro půjčku, ověřte si, že instituce, kde o ni žádáte, má licenci a může podle České národní banky poskytovat půjčky. Myslete však na to, že licencovaná neznamená výhodná. Nabídky si proto projděte a srovnejte.

4) Ptejte se na RPSN

Při procházení bankovních i nebankovních půjček důkladně porovnávejte nabídky. Jaké jsou skutečné náklady na půjčku, vám řekne RPSN, roční procentní sazba nákladů, která kromě úrokové sazby počítá i se všemi dalšími náklady spojenými s úvěrem (za uzavření smlouvy či za vedení úvěru).

Většina poskytovatelů má na svém webu kalkulačku, kde si spočítáte, kolik vás bude půjčka stát. Budete tak vědět, na kolik vás může přibližně půjčka přijít, a nenaletíte na nevýhodné nabídky. Taková prověrka předem vám může ušetřit i tisíce korun na úrocích.

5) Spěchejte pomalu

Než něco podepíšete, řádně si to přečtěte a ptejte se na to, čemu nerozumíte. Poskytovatel má ze zákona povinnost vám před podpisem smlouvy poskytnout tzv. „předsmluvní informace“. Trvejte na nich a nenechte se do ničeho tlačit.

Dvojnásob to platí v případě, že si berete půjčku přímo v obchodě, kde kupujete věc, na kterou si půjčujete. V takové situaci většinou nemáte čas porovnávat smluvní podmínky a poplatky. Stres navíc může způsobit, že něco přehlédnete.

6) Ušetřete včasným splácením

Banky často motivují ke včasnému splácení odměnou v podobě úspory na splátkách. Nenechte si ji utéct. Například v České spořitelně vám při řádném splácení půjčky odpustí až patnáct měsíčních splátek.

7) Neutíkejte před problémy

Pokud se vám stane, že nejste schopni půjčku splácet, na nic nečekejte a problém řešte. Řada bank i nebankovních společností vám dokáže nabídnout individuální plán s odložením nebo snížením splátek, případně sloučení půjček do jedné.

8) Ověřte si své možnosti

Většina bank svým klientům automaticky nabízí rychlé půjčky. Většinou je to kontokorent, kreditní karta nebo o jiná neúčelová půjčka. Své možnosti a podmínky, které vám banka nabízí, si můžete ověřit kdykoliv, tedy i ve chvíli, kdy půjčku nepotřebujete.Když si navíc vytvoříte bezpečnou rezervu v podobě bankovních peněz, která vás nic nestojí a dá se po ní kdykoli sáhnout, nemusíte se stresovat vůbec. Až si totiž budete potřebovat půjčit peníze, nesáhnete ve stresu po první půjčce, která se namane.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Provozovatel webu a web PUJCKOTIP.cz není poskytovatelem půjček. Články a informace zveřejněné na stránkách pujckotip.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel pujckotip.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -pujckotip.cz.

zdroj:
Fotografie (autor/zdroj): Pavel Hanzal

Štítky: pr, půjčka

O tomto článku se zatím nediskutuje.

Můžete si také přečíst

Ostatní
Jak ušetřit při nakupování vánočních dárků

Mnozí z nás ještě dohánějí resty a užívají si dovolené v destinacích, kde léto ještě neskončilo,…

Ostatní
Nejzajímavější banky světa 3/3

BNP Paribas Známou bankou světa je i BNP Paribas, která svými aktivy patří mezi deset největších…

Ostatní
Nejzajímavější banky světa 2/3

Agricultural Bank of China I přesto, že do velikosti aktiv není největší bankou světa Agricultural Bank…

Ostatní
Nejzajímavější banky světa 1/3

ICBC Těm, kteří se ve světě bank nepohybují, asi zkratka nic neřekne. Každopádně jde o největší…

Půjčky před výplatou
Vybíráme půjčku před výplatou 3/3

Jaké mé nedostatky půjčka před výplatou Velkou nevýhodu půjček před výplatou je právě úročení a poplatky,…

Půjčky před výplatou
Vybíráme půjčku před výplatou 2/3

Komu je určena půjčka před výplatou Komukoli, kdo si o půjčku před výplatou zažádá. Samozřejmě…

Půjčky před výplatou
Vybíráme půjčku před výplatou 1/3

Co je půjčka před výplatou Může se to občas stát komukoli, že krátce před výplatou mu v peněžence chybí…

Ostatní
Vybíráme úvěr ze stavebního spoření 3/3

Kdy použít úvěr ze stavebního spoření Vzhledem k tomu, že jde o stavební spoření, váže se čerpání…

Ostatní
Vybíráme úvěr ze stavebního spoření 2/3

Jaké jsou mínusy úvěru ze stavebního spoření Mezi stinné stránky úvěru ze stavebního spoření je právě…

 
Vítejte Nebankovní půjčky Bankovní půjčky Svět financí Dluhy a exekuce Finanční vzdělání Ostatní Srovnání půjček
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASCKY

X

Nejoblíbenější půjčka našich čtenářů - ZAPLO půjčka

Pujckotip.cz doporučuje ZAPLO půjčku!

Hodnocení:
(5/5)
Žádost o půjčku